top of page
Goryslawice_kosciol_20070825_1100.jpg

Kościół w Gorysławicach

PHOTO-2022-10-03-13-08-32.jpg

Tuż za murami Wiślicy, w Gorysławicach, już w 1326 r. stał drewniany kościół pod wezwaniem św.Wawrzyńca i stanowił odrębną parafię.
W 1535 r. ks. Józef Dałowicz, miejscowy proboszcz,  wzniósł kościół murowany.

 

W 1799 r. wszystkie budynki kościelne oraz plebania w Gorysławicach zostały spalone. Odtąd proboszcz przy tym kościele już nie mieszkał, zaś księża z kolegiaty sprawowali tu obowiązki duszpasterskie.

 

5 kwietnia 1810 r. biskup Józef Górski wydał w Kielcach dekret, mocą którego skasował parafię w Gorysławicach, a należące tu wsie: Gorysławice i Kobylniki  przeniósł do kolegiaty w Wiślicy.

 

Kościół posiada bezcenne zabytki sztuki chrześcijańskiej. W ostatnich latach zostały wykonane prace przy renowacji ołtarzy bocznych i belki tęczowej. Oryginał rzeźby Madonny z Dzieciątkiem, można oglądać w sieni Domu Długosza.

 

Pod Kościołem znajduje się Krypta z pozostałościami niektórych pochówków.
 

 

Obecnie zostały zakończone prace konserwatorsko - restauracyjne przy ołtarzach bocznych oraz figur na belce tęczowej. Projekt zrealizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego oraz dzięki ofiarności Parafian i Gości.

 

Kościół  pod wezwaniem św. Wawrzyńca, diakona i męczennika,  obchodzi swoje święto patronalne, w niedzielę przed (lub po) 10 sierpnia. Wtedy sprawowana jest w nim uroczysta Msza św. o godz.12.00. Informacja o dacie uroczystości w danym roku znajduje się w aktualnych ogłoszeniach.

16 lipca 1966 roku. Po sumie została odsłonięta tablica, upamiętniająca koronację Madonny Łokietkowej, której dokonali kard. Stefan Wyszyński i abp. Karol Wojtyła wraz z Episkopatem w obecności ponad 40.000 pielgrzymów, właśnie przy kościele w Gorysławicach.

bottom of page