Notatnik i długopis

24 grudnia, godzina 24 to w tradycji Kościoła czas i godzina na spotkanie wokół Nowonarodzonego Jezusa. Po okresie pandemii, w tym niepewnym czasie konfliktu na Ukrainie, pełni nadziei, tłumnie zgromadziliśmy się w naszym parafialnym kościele. w asyście ministrantów i kapłanów, Eliza-mała dziewczynka, która przychodziła prawie codziennie o godz. 6:30 na roraty. Jako wyróżnienie wniosła figurkę Jezusa do świątyni, by położyć ją w przygotowanym żłóbku. Przy asyście orkiestry OSP w Wiślicy oraz druhów strażaków, wyśpiewaliśmy tradycyjnie kolędę "Wśród nocnej ciszy", by w ten sposób ogłosić wszystkim, że Bóg się rodzi! Dziękujemy wszystkim,. którzy pomagali w przygotowaniu świątecznych dekoracji. Dziękujemy druhom strażakom, za wspólne kolędowanie podczas pasterki, jak również w Boże Narodzenie. Niech ten czas świąt będzie dla nas wszystkich przyczynkiem do jeszcze większej jedności w wierze. Zapraszamy do galerii i YouTube.

__________________________________________________________________________________________

W niedzielę, 04.12.2022 o godz. 16:00. odbyło się czuwanie przy relikwiach bł Carlo Acutis'a. Zapraszamy do galerii i na YouTube, by zobaczyć relację z tego wydarzenia.

_____________________________________________________________________________

Kościół p.w. Narodzenia NMP w Wiślicy z racji wyróżnienia nadanego przez Papieża Jana Pawła II i podniesienia Kościoła do rangi Bazyliki mniejszej stał się miejscem nawiedzenia wielu pielgrzymów z kraju i zagranicy. Każdego dnia przybywa również wiele pojedynczych osób które w tym miejscu tak omodlonym i przesiąkniętym historią szuka Bożego wsparcia oraz pogłębienia wiedzy historycznej.

W tym roku nawiedziło nas około 150 grup zorganizowanych. Kilkanaście tysięcy osób indywidualnych.

Bazylika otwiera swoje podwoje w godzinach od 6.30 do 21.00 w okresie letnim oraz do godz. 19.00 w okresie zimowym.

Staramy się także aby ten pomnik historii gościł w swoich murach znamienitych gości oraz był centrum wydarzeń o charakterze modlitewnym oraz artystyczno – kulturalnym.

27.03.2022  Schola Cantorum Kielcensis wykonała Kantatę o Bożym Umęczeniu. Koncert dedykowany był Ukrainie. Schola Cantorum Kielcensis to kameralny zespół wokalno-instrumentalny działający przy Bazylice Katedralnej w Kielcach pod kierunkiem s. Hanny Szmigielskiej. Schola wykonuje m. in. śpiew gregoriański oraz promuje muzykę dawną i grę na cytrze.

6 lipca W wykonaniu Wielkiej mszy c-moll w Wiślicy udział wzięło prawie 100 artystów. Kolegiata z trudem pomieściła Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Filharmoników z Katowic. Wraz z nimi wystąpiła czwórka solistów: Paulina Horajska – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Maciej Kwaśnikowski – tenor i Wojciech Gierlach – bas. Chór i orkiestrę poprowadził maestro Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. Wydarzenie odbyło się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamróz.

7 września w ramach III Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej w naszej Bazylice wystąpili: Grupa wokalna Vox Clamantis (Estonia)
dyr. Jaan-Eik Tulve(Estonia) Program: Śpiew gregoriański, muzyka ArvoPärta i Henrika Ødegaarda

20 września gościliśmy Dyrektorów Pieszych Pielgrzymek na Jasna  Górę z całej Polski.

13 Października 2022 Piękny Maryjny Koncert. AVE Stella Spes Maria

W koncercie wystąpili: Zespół Rocal Fuza – formacja wokalno-instrumentalna specjalizująca się w wykonaniu muzyki Średniowiecza i renesansu.

Utwory: Polorum Regina ………….........................anonimXIV w.

O Maria, dulcor florum….......................anonim XV w.

Ave Donna Santissima…....................…anonim XIIIw.

Cantiga 189 i 100.......................…………anonim(Cantigas de SM XIIIw).

Barbara Janas – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego na Wydziale edukacji muzycznej, chóralistyki i muzyki kościelnej.

Adam Piotr Rorat – solista i kameralista absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Chór Hasło – chór męski występujący przy Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Utwory: Salve Regina – gregoriańskie

Ave Maria – W. Gomez

Ave Maria – C.Caccini

Magnificat – M. Frisina.

Dyrygent: Teresa Majka Pacanek – ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Utwory: J.H. Schein - „Ave Maria”

T. Flasza - „O Sancitissima”

F. Witt - „Regina Caeli”

S. Profic - „Bogarodzico”

_____________________________________________________________________________ľ

_______________________________________________________________________________

Szczęśliwie zakończyliśmy pierwszy etap prac przy kaplicy na cmentarzu. Zapraszamy do oglądania na żywo jak i w galerii.

WIŚLICA 04.12. - 06. 12. g. 1600.png