top of page
Notatnik i długopis

 

                          Spotkania Wielkanocne motocyklistów to już tradycja, w Wielką Sobotę wokół rynku Wiślickiego

                            spotykali się fani dwóch kółek, aby złożyć sobie świąteczne życzenia, spotkać się ze znajomymi oraz zainaugurować motocyklowy sezon. Wszyscy zebrani złożyli sobie świąteczne życzenia. Piękna pogoda sprawiła, że frekwencja była tak duża, że zabrakło miejsca w rynku. Po poświęceniu pokarmów wielkanocnych motocykliści udali się do Bazyliki Narodzenia NMP, by tam oddać cześć Jezusowi w grobie i wysłuchać krótkiej historii o tym świętym miejscu, którą przybliżył ks. Proboszcz. Tradycją stał się również żurek wielkanocny na zakończenie spotkania, serwowany przez parafian. Wszystkim motocyklistom i sympatykom życzymy Wesołych Świąt !!!  GALERIA

________________________________________________________________________________________________________________________

Kolejny dzień Triduum paschalnego to Wielki Piątek. Przypomnienie o tym że Jezus obdarzył każdego z nas tą wielką miłością która doprowadziła go aż do śmierci krzyżowej byśmy my ja i ty mogli żyć. Uroczystości wielkiego piątku w naszej parafii rozpoczęliśmy o godzinie siedemnastej drogą krzyżową. Na tej drodze krzyżowej ponieśliśmy relikwie Krzyża świętego by idąc wokół bazyliki powierzyć Bogu parafię i nas samych. Adoracja Krzyża świętego która jest jakby punktem kulminacyjnym tego dnia
Stała się dla  okazją by rozdać każdemu z naszych parafian mały Krzyżyk symbol miłości poświęcenia i nadziei. Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do grobu oddaliśmy Bogu chwale pozostając w modlitewnym czuwaniu do godz. 24. Dziękujemy druhom strażakom, młodzieżowej drużynie pożarniczej oraz harcerzom za asystę przy Grobie Pańskim. Wszystkim czuwającym a szczególnie dzieciom i młodzieży dziękujemy za pięknie przygotowana adoracje.

__________________________________________________________________________________________

Eucharystia i kapłaństwo to sakramenty będące pamiątka ostatniej Wieczerzy. Jezus pozostawił je nam aby przypominały o wielkiej miłości jaką darzy człowieka. Każdy z tych sakramentów jest źródłem powrotu do miejsca z którego każdy z nas wyszedł powrotu do nieba. Czerpiąc z tych darów uczymy się miłości, przebaczenia, radości pomimo trudów dnia codziennego. Również w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy pamiątkę tego dnia. W czasie uroczystej liturgii nastąpił obrzęd obmycia stóp 12 wybranym mężczyzną. Wszystkie rodziny obdarowany zostały także pobłogosławionym chlebem który chcieliśmy by był pamiątka Wieczerzy którą Jezus spożył z apostołami dzieląc się z nimi miłością. Niech ten czas świętego Triduum Paschalnego będzie dla nas wszystkich źródłem umocnienia w wierze i wzajemnej życzliwości. ZDJĘCIA

__________________________________________________________________________________________

Niedziela Palmowa w naszej wspólnocie Parafialnej stała się od ubiegłego roku okazja do prezentacji wspólnego wysiłku wielu osób które chcąc podkreślić uroczysty charakter tego dnia przygotowują  piękne palmy. Dziękujemy wszystkim którzy zaangażowali się w tworzenie tych arcydzieł. Oczywiście w tym toku miejscowość Kobylniki szczególnie zasłużyła na wyróżnienie niemniej jednak wszystkie palmy były wykonane z wielka pieczołowitością za co serdecznie dziękujemy.  Dodatkowo Koła Gospodyń wiejskich prowadzą kiermasz stroików świątecznych a wszystko to w atmosferze wzajemnej życzliwości i radości. Czego życzmy sobie zawsze.  ZDJĘCIA

__________________________________________________________________________________________

Tradycyjnie już  w Wielkim Poście wyszliśmy na ulice naszego Miasta z Drogą Krzyżową. Inaczej jednak niż zwykle nie nieśliśmy krzyża nie było rozważań ale poszliśmy za Jezusem wsłuchując się w opis Jego Męki  patrząc na inscenizowane przez naszych parafian  ostatnie chwile z życia Jezusa. Dziękujemy naszym Parafianom, druhom strażakom, młodzieżowej drużynie pożarniczej, dzieciom, młodzieży, harcerzom naszym katechetom za trud przygotowania i ukazaną głębię.  ZDJĘCIA  FILM

__________________________________________________________________________________________

Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów już w naszej parafii. Składamy serdeczne podziękowanie ks. bp Janowi Piotrowskiemu za uroczyste wprowadzenie relikwii do naszej świątyni. Wszystkim naszym parafianom, druhom strażakom, scholi parafialnej dziękujemy za udział w tych uroczystościach za asystę liturgiczną. Zapraszamy wszystkich którzy pragną się modlić Przez przyczynę błogosławionej rodziny Ulmów o świętość dla naszych rodzin o błogosławieństwo dla małżeństw na co miesięczne spotkania modlitewne w każdy pierwszy czwartek miesiąca przed Mszą świętą popołudniową odmówimy wspólny Różaniec, pomodlimy się Litanią do błogosławionej rodziny i poprzez ucałowanie oddamy cześć relikwiom.

CZEKA NAS WYDARZENIE JEDYNE W SWOIM RODZAJU

Jako jedna z niewielu parafii w naszej diecezji, otrzymaliśmy relikwie błogosławionej rodziny Ulmów, które uroczyście wprowadzi ks. bp Jan Piotrowski 03.03.2024r., podczas Mszy Świętej o 16:00. Zapraszamy wszystkich na to wiekopomne wydarzenie!

Uroczystość zostanie poprzedzona krótkim przedstawieniem o błogosławionej rodzinie.

Relikwie rodziny Ulmów zostaną z nami i w każdy pierwszy czwartek miesiąca będziemy modlić się za ich przyczyną o świętość naszych rodzin.

Wyjątkowy dzień dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej był 04.02.2024 roku. Wtedy otrzymały z rąk swoich rodziców poświęcone świece. Przed kilkoma laty, podczas Chrztu Św.,  rodzice te świece odpalali od Paschału. Tego dnia uczynili ten sam gest i wręczyli świece swoim dzieciom a następnie wspólnie odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

Po raz kolejny ministranci i schola naszej Parafii odbyli wyjazd integracyjny. Tym razem do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz na basen do Białki Tatrzańskiej. Wszyscy wrócili cali i zadowoleni. Z utęsknieniem czekamy na kolejny wspólny wyjazd.

 

Pierwsza Niedziela po Bożym Narodzeniu, to Święto Świętej Rodziny. Jak każdego roku na Sumie zgromadziło się wiele małżeństw, które uroczyście odnowiły przyrzeczenia składana podczas ślubu. Każda para otrzymała również od ks. proboszcza pamiątkę związaną z tym dniem.

Sztafeta Betlejemskiego Światełka Pokoju dotarła do naszej Parafii!!!

Harcerze wraz z p. Agnieszką przynieśli Światło do naszego Kościoła.

Zapraszamy do GALERII

Kończymy powoli kolejny etap prac przy zabytkowych organach naszej Bazyliki. Montowany jest środkowy największy prospekt organowy.

Zdjęcia można zobaczyć TU!

____________________________________________________________________________

Bóg-Honor-Ojczyzna łączyły w sobie to, co najważniejsze w życiu  pokoleń naszych rodaków i przodków. Dziś dla nas również te słowa mają ogromne znaczenie, dlatego prosimy Boga, aby swoją łaską pomógł nam nieść te wartości w przyszłe pokolenia, by nasz Naród nie zagubił swojej tożsamości. Cieszymy się, gdy młode pokolenie pamięta o NIEPODLEGŁEJ. Nasza społeczność uczciła 105 rocznicę odzyskania niepodległości poprzez liczny udział w Eucharystii a następnie pod pomnikiem pamięci ofiar terroru hitlerowskiego. Zapraszamy do oglądania relacji w GALERII.

______________________________________________________________________________________________________________________

Mimo deszczowej pogody, na pozór przeciwnej, 31.10.2023r. odbyła się  "Noc Świętych". Nic nie przeszkadza, by być ŚWIĘTYM. Głównym celem wydarzenia była modlitwa za naszych zmarłych oraz uczczenie świętych, w tym postaci takich jak: Św. Jan Paweł II, Św. s. Faustyna, bł. kard. S. Wyszyński, Św. Rita, bł W. Kadłubek. Młodzież wzięła udział w recytacjach i odczytywała teksty związane z życiem i działalnością tych świętych, co wprowadzało w atmosferę religijnego rozważania.
W wydarzeniu wzięli udział również  Strażacy Ochotniczej Staży Pożarnej, Harcerze, Drużyna młodzieżowa oraz schola parafialna. Zapraszamy do GALERII.

______________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

Ponad 1000 ministrantów wspólnie wielbiło Boga za dar tego szczególnego powołania do Służby Ołtarza 30.09.2023 w Busku-Zdroju. Wśród nich byli także ministranci z naszej Parafii. Uczestniczyliśmy wspólnie w Eucharystii, podczas której posługę ceremoniarza przyjęło z rąk ks. Arcybiskupa H. Jagodzińskiego ponad 40 ministrantów z naszej diecezji. Następnie przeszliśmy na plac kościelny przy parafii Św. b. Alberta, gdzie odbyła się loteria fantowa. Na zakończenie rozegrano mecz ministranci-księża z wynikiem 2:7.

 

 

 

 

Rajd świętokrzyski to od wielu lat okazja do odwiedzenia klasztoru na Świętym Krzyżu. Każdego roku również i nasza parafia bierze udział w tym wydarzeniu. Spora grupa uczniów wraz z nauczycielami pod kierunkiem pani katechetki Agnieszki wędrowała jedną z trans pielgrzymkowego rajdu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i nauczycielom za to że nie tylko wzięli udział w rajdzie ale również modli się w intencji naszej wspólnoty parafialnej.

 

 

 

więcej zdjęć w GALERII

_____________________________________________________________

W tym tygodniu zakończył się również pierwszy etap prac przy ołtarzu głównym z  kościoła w Gorysławicach. Przed nami z uwagi na duży zakres prac konserwatorskich jeszcze kilka lat by ołtarz wrócił na swoje miejsce. To jednak co jest nasza radością to fakt, że udało się pozyskać z funduszu Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków środki na ten cel.

 

_____________________________________________________________

Za nami Uroczystość Ku czci świętego Stanisława Kostki patrona dzieci i młodzieży. Na ten dzień na godz. 18.00 zaprosiliśmy dzieci do naszej Bazyliki by wspólnie pomodlić się o Boże błogosławieństwo dla najmłodszych. Dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki Świętego patrona oraz drobne słodkie upominki.  Dziękujemy naszej scholi parafialnej za uświetnienie swoją obecnością tego święta. GALERIA

______________________________________________________________________

 

 

Parafialny odpust trwa...

Pierwszy dzień to modlitwa przez przyczynę Św. Jana Pawła II za chorych i cierpiących. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Zygmunt wikariusz Biskupi. Zgromadzeni wierni usłyszeli o tym jak ważny dla Kościoła i dla Boga jest każdy cierpiący jak bardzo potrzebna jest ta ofiara krzyża by cały kościół trwał i rozwijał się.  Wszyscy zgromadzeni w tym dniu mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych i otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Papieża.
Drugi dzień naszego Parafialnego odpustu to modlitwa za Ojczyznę przez przyczynę bł.  Kardynała Wyszyńskiego o to by była wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Sumie odpustowej przewodniczył ks. dr Mirosław Kowalski sekretarz ks. Bp. Andrzeja. Usłyszeliśmy o Tym jak ważne dla zachowania chrześcijańskiej tożsamości jest trwanie w chrześcijańskiej tradycji i nauce Ewangelii.  Jak istotne w życiu człowieka Polaka jest trwanie i zakorzenienie się w Ewangelii. Nie wolno poddawać się wpływom świata i tak jak patron dnia odpustowego kardynał Wyszyński nie wolno ulec zachodnim wpływom, które chcą odebrać nam tożsamość religijną, rodzinną,moralną mówił ks. Mirosław.  Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni otrzymali pamiątkowe obrazki mogli także ucałować relikwie Kardynała Wyszyńskiego.

Trzeci ostatni dzień odpustu parafialnego to uroczystość Narodzenia NMP. Sumie odpustowej przewodniczył ks. bp Jan Piotrowski. Uroczystość odpustowa jest także każdego roku okazją do wprowadzenia nowych księży do grona kanoników kapituły wiślickiej.
Dziękujemy druhom strażakom, siostrom z Róż Różańcowych, przedstawicielom kół gospodyń oraz wszystkim przybyłym pielgrzymom za wspólną modlitwę. Tegoroczne uroczystości były również okazją do zainaugurowania obchodów 100 lecia Kapituły wiślickiej.
Na zakończenie trzy dniowego parafialnego odpustu o godz. 18.30 wystąpił w naszej Bazylice chór Politechniki Świętokrzyskiej z pięknym koncertem Pieśni Maryjnych.

Zapraszamy do GALERII

______________________________________________________________________________________

Wielkimi krokami zbliża się nasz odpust parafialny cały czas trwają przygotowania te zewnętrzne polegające na udekorowaniu kościoła, przygotowaniu feretronów. Ale równolegle do tego co zewnętrzne rozpoczynamy także troskę o nasze wnętrza. Wraz z dniem 06.09. rozpoczynając odpustowe przygotowania zanosimy do Boga prośbę poprzez naszych świętych patronów o błogosławieństwo i zdrowie  dla chorych i cierpiących, za nasza ojczyznę Polskę ale również za te nasza mała ojczyznę Wiślicę. Zapraszamy wszystkich naszych parafian ale również i gości do wspólnej modlitwy która jeszcze bardziej wzmocni w nas ducha wspólnoty. Tej parafialnej ale i tej chrześcijańskiej.

________________________________________________________________________________________________________________________

2 września po raz dziesiąty Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej organizowało Pielgrzymkę Młodych Diecezji Kieleckiej do bł. Karoliny, która zgromadziła w tym roku około 400 osób. Wydarzenie rozpoczęło się od drogi krzyżowej śladami męczeństwa bł. Karoliny, którą poprowadzili członkowie Ruchu Czystych Serc. Następnie uczestnicy przejechali do Zabawy, gdzie mogli wysłuchać konferencji prowadzonej przez ks. Marka Bladego. Po konferencji uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk, który jest jednym z inicjatorów spotkań w Zabawie.

W wydarzeniu tym również brała udział młodzież z naszej parafii wraz z ks. Sebastianem.

Zapraszamy także do odwiedzin strony KSM Diecezji Kieleckiej.

 

 

Każdego roku gromadzimy się w małej Wawrowickiej kaplicy wybudowanej na Cześć Matki Bożej Częstochowskiej, by obchodzić odpust ku Jej czci. Stajemy jako kapłani wraz z mieszkańcami Wawrowic i przybywającymi na ten odpust gośćmi zanosząc do Naszej Matki pokorne intencje o jej wstawiennictwo do Boga. Cieszymy się ze każdego roku mieszkańcy tak licznie gromadzą się przy tej swojej kaplicy by podziękować Maryi za jej opiekę. Dziękujemy także Rodzinie Państwa Dyniow fundatorom kaplicy za ich troskę o to miejsce. Dziękujemy ks. dr. Grzegorzowi Kaliszewskiemu za przewodniczenie tegorocznym uroczystościom.

 

Każdego roku nasza parafia staje się miejscem postoju bądź rozpoczęcia pielgrzymek zmierzających ku Jasnogórskiemu Sanktuarium. Rowerowe i piesze, indywidualne i zorganizowane grupy stają u stóp Łokietkowej Matki by prosić o błogosławieństwo w pielgrzymiej  wędrówce. Cieszymy się tymi dorocznymi spotkaniami, wspólną modlitwą Apelową, Eucharystią i rozmowami, które niejednokrotnie trwają do późnych godzin wieczornych.  Dziękujemy za te wszystkie spotkania. Dziękujemy także naszym Parafianom za wsparcie które nam okazujcie  by każdy z pielgrzymów nie odszedł od nas bez posiłku i odpoczynku.

Więcej zdjęć na: Kielecka Piesza Pielgrzymka oraz w naszej GALERII

________________________________________________________________________________

4 lipca nasza Parafia po raz kolejny gościła w swoich podwojach muzyków i solistów w ramach trwającego w tych dniach Festiwalu im. Krystyny Jamroz. Przy wypełnionej po brzegi Bazylice zabrzmiały utwory Antonio Vivaldiego a wśród nich  piękne wykonanie hymnu Gloria. Dziękujemy wszystkim artystom i organizatorom za ten bogaty w głębokie przeżycia czas. Po prawie półtoragodzinnym koncercie artyści wraz z organizatorami gościli także w Domu Długosza by tam przy herbacie i w miłej atmosferze zapoznać się z jakże bogatą historią naszej parafii. kliknij w plakat.

___________________________________________________________________________________________________________________________________

W tym tygodniu zakończyliśmy prace przy czyszczeniu marmurowej posadzki w Bazylice. Cieszymy się tym faktem i dziękujemy wszystkim którzy wsparli to dzieło.

______________________________________________________________________________________

23 Czerwca 22 osoby z naszej Wspólnoty przyjęły sakrament bierzmowania. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie młodzieży do przyjęcia tego Sakramentu. Dziękujemy za ten poświęcony czas i pozytywną odpowiedź na zaproszenie Ducha świętego do pogłębiania swojej wiary.               

11 czerwca grupa 38 osób wyruszyła na parafialną pielgrzymkę. Celem pielgrzymowania były trzy Sanktuaria Maryjne: Gidle Częstochowa Leśniów. Przy śpiewie Pieśni, wspólnej modlitwie spędziliśmy ten piękny dzień wypraszając u Matki Bożej potrzebne łaski dla całej naszej Parafialnej wspólnoty.

____________________________________________________________________________________________________________

                          

 

                            Każdego Roku Uroczystość Bożego Ciała to czas mobilizacji dla wszystkich mieszkańców Wiślicy. Przygotowanie ołtarzy, zrywanie kwiatów , dekorowanie domów a wszystko po to by przechodzący naszymi ulicami Jezus był uwielbiony w Najświętszym Sakramencie. O godz. 10.00 odbyła się uroczysta Msza Święta połączona jak każdego roku z uroczystością Rocznicy I komunii Świętej. Po zakończonej uroczystości w asyście orkiestry, druhów strażaków, osób niosących feretrony i dzieci sypiących kwiaty przeszliśmy procesyjnie od Bazyliki do Kościoła w Gorysławicach. Dziękujemy wszystkim którzy pomagali w przygotowaniu tej uroczystości.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Na zakończenie tygodnia modlitw o powołania gościliśmy w naszej wspólnocie siostry ze Zgromadzenia świętego Józefa. Na każdej Mszy Świętej siostry dzieliły się z nami historia swojego powołania i charyzmatem zgromadzenia.  Poprzez śpiew i świadectwo wiary mogliśmy doświadczyć w naszej wspólnocie w jaki sposób można ucieszyć się darem powołania danym od Boga. Dziękujemy siostrom za ich świadectwo a wszystkim naszym parafianom za zrozumienie i złożone ofiary przeznaczone na utrzymanie domu dziecka prowadzonego przez siostry w Krośnie.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

24 kwietnia ks. Bp. Jan Piotrowski przybył do naszej Bazyliki wraz z kapłanami rocznikowymi z którymi ukończył seminarium Tarnowskie oraz z kapłanami rocznikowymi naszej Diecezji. Prawie 40 zgromadzonych kapłanów zwiedziło wiślickie zabytki. Muzeum Narodowe, Dom Długosza kończąc swoje spotkanie przy ołtarzu na sprawowaniu Eucharystii dziękczynnej za dar kapłaństwa.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

I wreszcie przyszło Zmartwychwstanie. Oczekiwanie dobiegło końca 6 rano gwar przed kościołem druhowie strażacy stają szeregiem w świątyni inni biorą w swoje ręce chorągwie inni feretrony, dzieci poprawiają swoje koszyczki pełne kwiatów a wszyscy uśmiechnięci bo Wesoły dzień dziś nastał….. Jezus Zmartwychwstał a my chcemy ogłosić to światu. Orkiestra zaczyna grać kapłan bierze w swoje ręce Najświętszy Sakrament i ruszamy w piękniej Rezurekcyjnej procesji. Ruszamy by wraz z Jezusem Zmartwychwstać do nowego życia. Dziękujemy wszystkim grupom parafialnym za zaangażowanie i życzliwość za dar wspólnoty. ZDJĘCIA

______________________________________________________________________________________________________________________

Późnym popołudniem trwając  na modlitwie i oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Jezusa zebraliśmy się na pięknej Liturgii Wielkiej Soboty. W podniosłej atmosferze stanęliśmy we wspólnocie wokół palącego się ognia by uczestniczyć w obrzędzie jego poświęcenia a następnie poprzez płomień Paschału rozświetlić ciemność tej nocy.   Dziękujemy wszystkim którzy w sposób czynny włączyli się w Liturgię. Czytającym Słowo Boże, ministrantom, scholi parafialnej i wszystkim Wam naszej Parafialnej Wspólnocie. GALERIA

______________________________________________________________________________________________________________________

W Wielką sobotę. Dodatkowo o godz. 12.00 dzięki uprzejmości Pana Burmistrza zebraliśmy się na Placu Gminnym by również i tam uczestniczyć w poświeceniu pokarmów dla grupy motocyklistów i pasjonatów motocykli którzy już od wielu lat tradycyjnie wyjeżdżają w tym dniu by w gronie przyjaciół podzielić się święconką i poprosić Boga o błogosławieństwo. Cieszy nas fakt ze motocykliści odpowiedzieli na nasze zaproszenie i tym razem odwiedzili nasza Wiślica. Po uroczystym poświeceniu zebrani goście przejechali na dziedziniec Domu Długosza by przy gorącym żurku moc podziwiać nasze zabytki i zapoznać się z historia Wiślicy. Dziękujemy ks. Sebastianowi za podjęta inicjatywę a motocyklistom mówimy do zobaczenia za rok. FOTO

______________________________________________________________________________________________________________________

Tradycyjnie w Wielką Sobotę w godzinach porannych zebraliśmy się w naszym kościele by poświęcić Pokarmy na stół wielkanocny począwszy od godziny 8:30 do godziny jedenastej włącznie z radością w sercu dziękowaliśmy Bogu za Jego błogosławieństwo dzięki któremu otrzymaliśmy te wszystkie dary. ZDJĘCIA

______________________________________________________________________________________________________________________

Kolejny dzień Triduum Paschalnego to Wielki Piątek. O godzinie 17.00 zebraliśmy się w naszej świątyni by rozpocząć obchody tego dnia. Stanęliśmy przy krzyżu by poprzez wyśpiewane rozważania drogi krzyżowej towarzyszyć Jezusowi w Jego drodze odkupienia świata. Kolejnym elementem liturgii była adoracja krzyża gdzie każdy z nas mógł stanąć przed krzyżem Chrystusa i oddać Mu pokłon dziękując w ten sposób za dar Jego zbawczej męki. Dzieci i dorośli każdy na swój sposób w modlitewnej ciszy złożył pocałunek miłości i wdzięczności. Zaraz po adoracji w darze komunii świętej przyjęliśmy Jezusa do swego serca by napełnić je Jego mocą. Ostatnim z elementów Było uroczyste przeniesie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu gdzie przy asyście druhów strażaków kolejno miejscowość po miejscowości obejmując w ten sposób cała nasza parafie adorować Jezusa czuwając przy Jego grobie. Dziękujemy Wam drodzy parafianie za dar dzisiejszego dnia. Za Wasze zaangażowanie w liturgie i trwanie na modlitwie. GALERIA

______________________________________________________________________________________________________________________

Wielki Czwartek to pierwszy z wielkich dni Triduum Paschalnego. Pamiątka ustanowienia Sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.
W duchu jedności z całym Kościołem o godz. 18.00 zebraliśmy się w naszej Bazylice na sprawowaniu Eucharystii. Było to wspólne dziękczynienie za wszystkich kapłanów którzy posługiwali w naszej parafii, którzy z niej pochodzą i tych także którzy już odeszli do wieczności.
Dziękujemy wszystkim którzy poprzez czytanie Słowa Bożego, przygotowanie Ciemnicy,czynnie włączyli się  w uroczyste przeżycie tego dnia. Liturgia Wielkiego czwartku zakończyła się przeniesieniem Pana Jezusa do Ciemnicy po czym przedstawiciele rodzin na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy otrzymali pobłogosławiony chleb. Zapraszamy do GALERII.

______________________________________________________________________________________________________________________Wraz z całym kościołem przeżywaliśmy dziś w naszej wspólnocie Niedzielę Palmową. Była to kolejna okazja do tego by zawołać Hosanna synowi Dawidowemu. Ten dzień był dla nas również  sposobnością  do zorganizowania konkursu na największą i najładniejszą Palme wielkanocną. Prawie 100 palm które pojawiły się w kościele swoim wyglądem i wielkością ubogaciły te uroczystość. Dziękujemy wszystkim którzy poświęcając swój czas zaangażowali się w przygotowanie palm. Foto.

______________________________________________________________________________________________________________________

1 kwietnia po mszy świętej wieczornej zgromadziliśmy się przy ołtarzu św. Jana Pawła II na wspólnym czuwaniu. To modlitewne spotkanie miało formę dziękczynienia za dar osoby św. Papieża jakim był Jan Paweł II. Przy wspólnym śpiewie i modlitwie wraz z  scholą parafialna mogliśmy przypomnieć sobie Jego nauczanie by w ten solidaryzując się z całym kościołem jeszcze raz powiedzieć santo subito czyli jesteś dla nas świętym.  Dziękujemy wszystkim uczestnikom czuwania za ten dar czasu i wspólnej modlitwy za solidarność  i świadectwo które w ustach ludzi młodych zabrzmiało jeszcze raz z właściwą sobie mocą. Zdjęcia.

______________________________________________________________________________________________________________________

W dniach od 24 do 26 marca przeżywaliśmy w naszej wspólnocie rekolekcje wielkopostne. To szczególny czas wsłuchania się w głos Boga by jeszcze bardziej móc przybliżyć się do zdrojów Jego miłosierdzia. Rekolekcje poprowadził ks. Adam Koćwin z parafii Strawczyn któremu bardzo serdecznie dziękujemy za przemyślane i bogate w treści nauki rekolekcyjne. W piątek w ramach rekolekcji ks. Adam poprowadził także naszą parafialna drogę krzyżowa w trakcie której wędrując ulicami miasta modliliśmy się o Boże błogosławieństwo dla naszej parafii, rodzin, dzieci i młodzieży. Dziękujemy wszystkim którzy ponieśli krzyż, druhom strażakom za zabezpieczenie trasy oraz poniesienie krzyża, panu organiście i Wam wszystkim za wspólna modlitwę. Fotorelacja.

______________________________________________________________________________________________________________________

Na kolejnym etapie przygotowanie do sakramentu Pierwszej Spowiedzi i Pierwszej Komunii Świętej, dzieci z naszej parafii 12. marca otrzymały Książeczki do Nabożeństwa. W Atmosferze radości i modlitwy, dzieci przyjęły poświęcone Książeczki, by w ten sposób i za pomocą książeczek jeszcze doskonalej móc zwracać się do Boga w modlitwie. Cieszymy się także z obecności wszystkich rodziców, którzy są  przecież pierwszymi świadkami wiary i nauczycielami modlitwy. 

Zdjęcia w galerii. 

______________________________________________________________________________________________________________________

Komentarz na III Niedziele Wielkiego Postu "Siewcy słowa".

_________________________________________________________________________________________________
Świeca to symbol Chrystusa który jest światłem dla świata. Dziś dzieci z naszej parafii przygotowujące się do sakramentu pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii świętej uczestniczyły w obrzędzie poświęcenia Świec i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W czasie Mszy Świętej dzieci wraz z rodzicami podeszły do ołtarza gdzie nastąpił obrzęd odpalenia Świec chrzcielnych  od świecy Paschału a następnie wraz z całą wspólnotą parafialną Dzieci złożyły wyznanie wiary przed Bogiem. Cieszymy się tym że z tak wielką radością dzieci wyznawały swoją wiarę trzymając w ręku symbol Chrystusa. Dziękujemy także wszystkim rodzicom za ich obecność i przykład wiary.
_________________________________________________________________________________________________________________________________

Ferie to czas odpoczynku i radości. W naszej parafii udało nam się zorganizować dla dzieci dwa spotkania połączone ze zwiedzaniem domu Długosza oraz pizzą. Dodatkowo w piątek 10 lutego dzieci z naszej parafii uczestniczące w scholi i grupie ministrantów wyjechały na basen do parku wodnego do Suntago. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za nieodpłatne udostępnienie autokaru. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w grupach parafialnych a tym samym do kolejnych wyjazdów.

Spotkania Scholi w piątek godz.19.00 - Ministranci - Sobota godz.9.30 zbiórka formacyjna.

_________________________________________________________________________________________________

14 stycznia br., przedstawiciele naszej Parafii należący do Grona Przyjaciół Seminarium wyruszyli na doroczne spotkanie z klerykami. Wspólna modlitwa, śpiew kolęd, poczęstunek podniosła atmosfera uczyniły ten czas pełnym radości.

_________________________________________________________________________________________________

6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, uczniowie szkoły podstawowej wraz ze swoimi opiekunami zaprezentowali w naszej Bazylice piękne jasełka. Ciekawa i wymagająca forma Teatru Cieni zgromadziła wielu widzów, wśród których byli nie tylko dumni rodzice, ale także wielu z naszych parafian. Gratulujemy nauczycielom i wychowawcom! Gratulujemy dzieciom pięknego występu, scholi pięknego wykonania kolęd i już czekamy z zaciekawieniem na kolejny rok i pełne głębi, zadumy Jasełka.

Zapraszamy do galerii i YouTube.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Kościół to dom Boga, w którym gromadzą się jego dzieci, by spotkać się ze swoim Ojcem. Przychodzimy, by poprzez to spotkanie podziękować za wiele otrzymanych darów, poprosić o potrzebne łaski. Kościół to miejsce, w którym otrzymane od Boga talenty mogą posłużyć także innym.
Takie dzielenie talentami miało miejsce 8. stycznia. Po Mszy świętej o godz. 10.00 nasza Wiślicka orkiestra wraz z przyjaciółmi z Buska-Zdroju zagrała koncert kolęd i piosenek świątecznych.
Dziękujemy panu Radosławowi Czajce za przygotowanie repertuaru, poświęcony czas i piękny koncert.

Występ można oglądać na naszym YouTube.

______________________________________________________________________________________________________________________

Paweł Bochenek, Patryk Wartnik, Tobiasz Błachut.

To nasi nowi ministranci, którzy w dniu Bożego Narodzenia, po okresie kandydatury, poznawania czynności należących do posługi ministranta, przygotowania teologicznego, zostali przyjęci do grona Służby Liturgicznej Ołtarza. W czasie Mszy Świętej o g. 10:00, opiekun ministrantów ks. Sebastian, zaprosił imiennie każdego z chłopców by wobec wspólnoty parafialnej złożyli swoje obietnice i po specjalnym błogosławieństwie przyjęli strój liturgiczny - ministranckie komże. Cieszymy się, że po okresie pandemii, dzieci i młodzież z nową gorliwością wracają do wspólnoty Kościoła. Gratulujemy także rodzicom nowych ministrantów. Zdjęcia w galerii.

__________________________________________________________________________________

24 grudnia, godzina 24 to w tradycji Kościoła czas i godzina na spotkanie wokół Nowonarodzonego Jezusa. Po okresie pandemii, w tym niepewnym czasie konfliktu na Ukrainie, pełni nadziei, tłumnie zgromadziliśmy się w naszym parafialnym kościele. w asyście ministrantów i kapłanów, Eliza-mała dziewczynka, która przychodziła prawie codziennie o godz. 6:30 na roraty. Jako wyróżnienie wniosła figurkę Jezusa do świątyni, by położyć ją w przygotowanym żłóbku. Przy asyście orkiestry OSP w Wiślicy oraz druhów strażaków, wyśpiewaliśmy tradycyjnie kolędę "Wśród nocnej ciszy", by w ten sposób ogłosić wszystkim, że Bóg się rodzi! Dziękujemy wszystkim,. którzy pomagali w przygotowaniu świątecznych dekoracji. Dziękujemy druhom strażakom, za wspólne kolędowanie podczas pasterki, jak również w Boże Narodzenie. Niech ten czas świąt będzie dla nas wszystkich przyczynkiem do jeszcze większej jedności w wierze. Zapraszamy do galerii i YouTube.

_________________________________________________________________________________________

W niedzielę, 04.12.2022 o godz. 16:00. odbyło się czuwanie przy relikwiach bł. Carlo Acutis'a. Zapraszamy do galerii i na YouTube, by zobaczyć relację z tego wydarzenia.

_________________________________________________________________________________________

 

Kościół p.w. Narodzenia NMP w Wiślicy z racji wyróżnienia nadanego przez Papieża Jana Pawła II i podniesienia Kościoła do rangi Bazyliki mniejszej stał się miejscem nawiedzenia wielu pielgrzymów z kraju i zagranicy. Każdego dnia przybywa również wiele pojedynczych osób które w tym miejscu tak omodlonym i przesiąkniętym historią szuka Bożego wsparcia oraz pogłębienia wiedzy historycznej.

W tym roku nawiedziło nas około 150 grup zorganizowanych. Kilkanaście tysięcy osób indywidualnych.

Bazylika otwiera swoje podwoje w godzinach od 6.30 do 21.00 w okresie letnim oraz do godz. 19.00 w okresie zimowym.

Staramy się także aby ten pomnik historii gościł w swoich murach znamienitych gości oraz był centrum wydarzeń o charakterze modlitewnym oraz artystyczno – kulturalnym.

27.03.2022  Schola Cantorum Kielcensis wykonała Kantatę o Bożym Umęczeniu. Koncert dedykowany był Ukrainie. Schola Cantorum Kielcensis to kameralny zespół wokalno-instrumentalny działający przy Bazylice Katedralnej w Kielcach pod kierunkiem s. Hanny Szmigielskiej. Schola wykonuje m. in. śpiew gregoriański oraz promuje muzykę dawną i grę na cytrze.

6 lipca W wykonaniu Wielkiej mszy c-moll w Wiślicy udział wzięło prawie 100 artystów. Kolegiata z trudem pomieściła Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Filharmoników z Katowic. Wraz z nimi wystąpiła czwórka solistów: Paulina Horajska – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Maciej Kwaśnikowski – tenor i Wojciech Gierlach – bas. Chór i orkiestrę poprowadził maestro Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. Wydarzenie odbyło się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamróz.

7 września w ramach III Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej w naszej Bazylice wystąpili: Grupa wokalna Vox Clamantis (Estonia)
dyr. Jaan-Eik Tulve(Estonia) Program: Śpiew gregoriański, muzyka ArvoPärta i Henrika Ødegaarda

bottom of page